تبلیغات
دانلود نرم افزار,فیلم,آموزش هک و... - ایران، مقام آخر جهان در آمادگی دیجیتال
ایران، مقام آخر جهان در آمادگی دیجیتال | مطالب علمی ,

یكی از جدیدترین و مهم ترین رتبه بندی های جهان، كه چند سالی است انجام می شود، رده بندی آمادگی دیجیتال كشورهاست. این رتبه بندی هرساله توسط موسسات مختلف در جهان صورت می گیرد. یكی از معتبرترین این رده بندی ها، توسط واحد اطلاعات اقتصادی نشریه اكونومیست با همكاری كمپانی IBM انجام می پذیرد. براساس تازه ترین آماری كه واحد اطلاعات اقتصادی اكونومیست در زمینه آمادگی دیجیتالی منتشر كرده، ایران در بین ٧٠ كشور جهان در رده آخر آمادگی دیجیتال ...

ایران در رتبه بندی آمادگی دیجیتال پایین تر از تركیه و امارات قرار گرفت
یكی از جدیدترین و مهم ترین رتبه بندی های جهان، كه چند سالی است انجام می شود، رده بندی آمادگی دیجیتال كشورهاست. این رتبه بندی هرساله توسط موسسات مختلف در جهان صورت می گیرد. یكی از معتبرترین این رده بندی ها، توسط واحد اطلاعات اقتصادی نشریه اكونومیست با همكاری كمپانی IBM انجام می پذیرد. براساس تازه ترین آماری كه واحد اطلاعات اقتصادی اكونومیست در زمینه آمادگی دیجیتالی منتشر كرده، ایران در بین ٧٠ كشور جهان در رده آخر آمادگی دیجیتالی قرار گرفته است. البته اتحادیه بین المللی مخابرات، سازمان جهانی تجارت (WTO)، بانك جهانی، اتحادیه اروپایی و یونسكو نیز شاخص هایی درباره رتبه بندی  كشورها از نظر ICT دارند كه كما بیش مشابه شاخص های اكونومیست است. نتایج بررسی های مشترك دوموسسه اكونومیست و IBM حاكی است كه ایران در میان ٧٠ كشور جهان با وجود رشد حدود ٣ درصدی نسبت به سال قبل، رتبه آخر را از لحاظ میزان آمادگی الكترونیك كسب كرده است. سایت IBM گزارش داد: این رتبه بندی همه ساله تهیه می شود تا میزان آمادگی كشورها برای ورود به عصر دیجیتال و ارائه خدمات نوین به شهروندان با استفاده از دستاوردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات مشخص شود. برای تهیه گزارش یادشده وضعیت كشورها برمبنای شش شاخص بررسی می شود: زیرساخت های فناوری و وضعیت دسترسی به خدمات ارتباطی، وضعیت محیط تجاری، محیط اجتماعی و فرهنگی، شرایط حقوقی و قانونی، سیاست گذاری های دولت و چشم انداز پیش رو و نیز شرایط مصرف كنندگان و قابلیت انطباق با وضعیت تجاری. درگزارش جامع آمادگی الكترونیك سال ٢٠٠٨، متوسط شاخص آمادگی الكترونیك در جهان برای چهارمین سال متوالی افزایش یافته و از ٢/٦ در سال ٢٠٠٧ به ٤/٦ در سال ٢٠٠٨ رسیده است. در این گزارش آمریكا، هنگ كنگ، سوئد و استرالیا رتبه های اول تا چهارم را به خود اختصاص داده اند و دانمارك كه سال قبل رتبه اول را در اختیار داشت به رتبه پنجم نزول كرده است. در گزارش سال جاری ٧٠ كشور مورد بررسی قرار گرفته اند كه ایران در میان این كشورها رتبه آخر راكسب كرده و پایین تر از كشورهایی همچون آذربایجان، قزاقستان، ویتنام، پاكستان، اكوادور، سریلانكا، فیلیپین، اردن، ونزوئلا، ترینیداد و توباگو، جاماییكا وتایلند قرار گرفته است. در منطقه خاورمیانه، امارات با كسب رتبه ٣٥ در میان دیگر كشورهای مسلمان خاورمیانه رتبه اول را كسب كرده است و پس از آن عربستان، اردن، مصر، الجزایر و ایران به ترتیب رتبه های ٤٦،٥٣،٥٧،٦٧ و ٧٠ را در اختیار دارند. امارات به عنوان برترین كشور منطقه خاورمیانه از لحاظ آمادگی الكترونیك، امتیاز ٦٤/٧ از ١٠ را كسب كرده اما ایران با اخذ رتبه ٧٠، امتیاز ١٨/٣ را به دست آورده است. امتیاز ایران در بررسی سال ٢٠٠٧، معادل ٠٨/٣ اعلام شده بود. این رتبه در حالی برای ایران به دست آمده كه در سال های ٢٠٠٥ و ٢٠٠٦ رتبه ایران به ترتیب ٥٩ و ٦٥ بوده و این امر در واقع نشان می دهد كه در این رتبه بندی ایران از دو سال قبل تاكنون ده پله سقوط داشته است. رده بندی آمادگی دیجیتالی كشورها در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات از سال ٢٠٠٠ و با همكاری واحد اطلاعات اقتصادی اكونومیست و شركت آی بی ام تعیین می شود. شاخص های مورد استفاده در این گزارش و میزان تاثیر نهایی آن ها (به درصد) عبارتند از: زیرساخت های فناوری و ارتباطات (٢٠درصد)

فضای تجاری (١٥درصد)

فضای اجتماعی و فرهنگی (١٥درصد)

فضای قانونی(١٠درصد)

چشم انداز و سیاست های دولتی( ١٥ درصد)

دسترسی  كاربران به فضای تجاری (٢٥درصد)

این گزارش نشان می دهد كه رشد ICT در كشورهای جهان سرعت بیشتری به خود گرفته است و در واقع بسیاری از كشورها توانسته اند بیشتر برنامه ریزی های خود در این عرصه را روی استفاده مردم از كالاها و خدمات مختلف به وسیله IT متمركز كنند. شاخص های امسال نشان می دهد كه برقراری ارتباطات اینترنتی با سرعت و امنیت بیشتر و با قیمت ارزان تری در اختیار كشورهای مختلف قرار گرفته است.

دسترسی به اینترنت پرسرعت یك شاخص مهم
براساس این گزارش، آمادگی دیجیتالی به شدت به میزان گسترش ارتباطات پرسرعت و اتصال كاربران به شبكه ها وابسته است و به این ترتیب عملا بدون دسترسی كاربران به ارتباطات دیتا و صدا آمادگی دیجیتالی كشورها افزایش نمی یابد.

شاخص فضای تجاری شاخصی موثر
شاخص فضای تجاری كشورها یكی از عامل های اساسی آمادگی  دیجیتالی است و واحد اطلاعات اقتصادی اكونومیست این شاخص را با بررسی تركیبی از عامل های اقتصادی، سیاسی و تجاری به دست می آورد. رده بندی فضای تجاری در واقع یكی از هسته های اصلی آمادگی دیجیتالی است.

نقش دولت ها در آمادگی دیجیتالی
گزارش آمادگی دیجیتالی تاكید می كند كه دولت ها نقش اساسی در آمادگی دیجیتالی ایفا می كنند. براین اساس بسیاری از سیاست های اقتصادی و فناوری كشورها تاثیر مستقیمی بر آمادگی دیجیتالی دارد.

رای گیری الكترونیكی
امروزه دموكراسی الكترونیكی یكی از بهترین مظاهر دولت الكترونیكی به شمار می آید و رای  گیری الكترونیكی در هر كشور، نشان دهنده افزایش میزان كاربران اینترنت و عمومی شدن استفاده از آن است. آمریكا بیشترین استفاده از مكانیزم رای الكترونیكی را انجام داده است. استونی نیز در رده بیست وهشتم جدول قرار دارد و در یك انتخابات محلی در سال ٢٠٠٥ نخستین كشوری بوده كه از اینترنت به عنوان یك كانال و ابزار برای رای گیری استفاده كرده است. در ایران نه تنها رای گیری اینترنتی رایج نیست كه در مورد شمارش آراء صندوق ها با رایانه نیز، اختلاف  نظر وجود دارد.

استفاده از فناوری و میزان دسترسی
برای اندازه گیری آمادگی دیجیتالی شاخص هایی چون افزایش سرعت، بالارفتن صحت عملیات، افزایش تعداد سرویس ها و این كه آیا ابزارهای دیجیتالی در كشور به تعداد كافی وجود دارد و آیا استفاده از این عوامل تا چه حد در این كشور مفید بوده است، مدنظر است. آن كشورهایی كه به چنین مرحله ای رسیده اند توانسته اند سرویس های ارزش افزوده متعددی را ایجاد كنند و در زمان اجرای امور، صرفه جویی های فراوانی را به عمل آورند. اگر چنین شاخص هایی در یك كشور وجود نداشته و یا قابل جمع آوری نباشد، تعداد رایانه های شخصی و تلفن های همراه مبنای این شاخص قرار می گیرند. این شاخص در واقع امسال به این گزارش اضافه و باعث شده كه سمت وسوی گزارش آمادگی دیجیتالی امسال به فضای خدماتی نزدیك تر شود. اعتقاد كارشناسان اكونومیست براین است كه توانایی اقتصاد دیجیتالی هر كشور به مصرف عمومی رساندن خدمات و كالاهاست. در همین بخش نیز كشورهای آمریكای شمالی و اروپای غربی بالاترین میزان را به خود اختصاص داده اندو خاورمیانه و آفریقا در پایین ترین جایگاه قرار گرفته اند. در كشورهایی كه به آمادگی دیجیتالی رسیده اند كاربران به طور منظم با ابزارهای دیجیتالی به خدمات عمومی و نهادها و سازمان های دولتی دسترسی دارند. براین اساس هر كشوری كه مردم در آن برای دسترسی به خدمات دولتی از ابزارهای آنلاین بیشتر بهره گرفته اند، به آمادگی دیجیتالی نزدیك تر شده است.

گزارش مركز پژوهش های مجلس
به اعتقاد اكثر كارشناسان یكی از دلایل اصلی عقب ماندگی ایران از نظر شاخص های دیجیتالی، فعال نشدن بخش خصوصی در این عرصه و وجود انحصارهای دولتی است. این مسئله تا جایی پیش رفته كه مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اخیرا در گزارشی، از سلب ابتكار عمل بخش غیردولتی و تثبیت حضور دولت در امر تامین، توزیع و عرضه خدمات اینترنتی انتقاد كرده است.

دبیركل سازمان نظام صنفی رایانه ای كشور ضعف ركود بازار فناوری اطلاعات در ایران را در اولویت قرارنداشتن IT در برنامه های دولت دانست كه سبب بسیاری از معضلات شده، در صورتی كه دولت كارفرمای بزرگی است و باید عنایت بیش تری به این امر داشته باشد. رمضانعلی صادق زاده در گفت وگو با ایسنا با بیان این كه در زمینه فناوری اطلاعات در سال ٨٤ و از میان ٧٠ كشور، رتبه ٥٩ به ایران اختصاص داده شد، اظهار كرد: به ترتیب با گذر زمان تنزل رتبه كشور بیش تر شده است به طوری كه در سال ٨٥ رتبه ٦٤ و سال ٨٦ رتبه ٦٩ را از میان ٧٠ كشور داشتیم. وی افزود: شاخصه های مهم رتبه بندی كشورها شامل میزان سرمایه گذاری در حوزه فناوری اطلاعات، رقابت میان بخش خصوصی، گستره جغرافیایی و جمعیتی است و همچنین یكی از انتقادهای مهم وارده به دولت نهم درباره IT كشور، بحث تخصیص نیافتن بودجه به بخش خصوصی به منظور ارتقای سطح IT است. به گفته صادق زاده طرح تكفا ردیف بودجه ویژه ای داشت كه وزارتخانه های مختلف برای ایجاد دولت الكترونیك از این بودجه استفاده می كردند اما بعد از اتمام این طرح ردیف بودجه ای به ITكشور اختصاص داده نشد كه این امر در تنزل رتبه ایران بسیار موثر است. وی تاكید كرد: با تخصیص نیافتن بودجه به فناوری اطلاعات كشور، نهادهای اجرایی قادر به هزینه كردن نیستند، بازار در ركود به سر می برد و به سمت تنزل رتبه در میان كشورهای دیگر پیش می رود.


نوشته شده توسط علیرضا در دوشنبه 28 مرداد 1387 و ساعت 07:08 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ ادرس جدید ما+ آدرس ایمیل شما معرف شخصیتتان است+ ؛آرزوهای برباد رفته + Yas Ft. Force Theory - Soldier Pose+ فیلم دیدنی Sydney White محصول سال ۲۰۰۷+ دانلود فیلم کارگاه حیوانات فرمت 3GP+ آهنگ جدید و بسیار زیبای عسل با صدای محمود رامتین و حامد بیلکس و شبنم با دو کیفیت +دانلود کاور اصلی+ کدهای مخفی آیفون+ نیسان مورانو+ پنج آهنگ جدید از Akon+ آهنگ آرش و Anna به نام جون من + Erfan Ft Khashayar & Afra - Parvaz+ Mehrad & Mojan Ft Sahand - Chalim+ آهنگ جدید یاس+ Nelly Feat Fergie -Party People

صفحات: